Yazı Detayı
08 Nisan 2015 - Çarşamba 16:19 Bu yazı 382 kez okundu
 
Lider misin? Diktatör mü?
Sabri Ergenecoşar
ergenecosar@yahoo.com
 
 

Gecen hafta bir belgesel kanalında yapılan bir deneyi izledim. Araba tamiri konusunda uzman birbirini tanımayan 6 kişiyi bir araya getirerek vücut dillerinden, hareketlerinden ve konuşmalarından liderlik vasıflarını analiz ediyorlardı. Günümüz de lider kelimesinin altını doldurmak gerçekten çok zor. Lider vasıflara sahip kişiler gerçekten iyi bir lider midir?

Her grubun başındaki veya her şirket yöneticisi iyi bir lider olamayabilir. Kendini iyi bir lider sanan kişilerin en çok kafa karışıklığı yaşadığı konu ise liderlikten çıkıp Diktatörlüğe geçtiklerini anlamamalarıdır. Liderlik ile Diktatörlüğü karıştıran yöneticiler maalesef hayatın  her yerinde var. Gerçek bir lider yöneticinin; çalışanlarını veya alt ekibini geliştirmek, başarıya inandırmak, yüreklendirmek, birlikte kararlar almaya teşvik etmek ve gerekirse koçluk ederek liderlik özelliklerini ortaya çıkarması gereklidir. Etkili bir lider yöneticinin personeline bakış açısını örnek birkaç maddede toplamak istersek; *Çalışanların en iyisini ortaya koymalarını sağlamak için, pozitif bir çalışma ortamı oluşturmaya çalışır. *Öz farkındalığa sahiptir. İnsanların duygularını anlayabilir ve ona göre bir çalışma alanı yaratabilir.

*Öz güveni yüksektir. Kendisini ve çalışma arkadaşlarını her türlü mücadele içinde savunur ve önsezileri güçlüdür. *Empati kurabilen insanlardır. Olaylara sadece kendi çerçevesinden bakmaz, başkalarının gözünden de görebilir. Çalışma arkadaşlarının kaygılarını üslenirler. *İletişim yetenekleri güçlüdür. Dinlemeyi iyi bilir ve doğru mesajları verirler. Diktatörlük kelime anlamı olarak TDK’ya göre; İsim: Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış bulunan kimse Sıfat: Zorba Diktatörlük ayrıca yöneticilerin yetkilerini hoyratça kullanması ve “Ben dedim. Oldu.”

Hastalığının diğer adıdır. Kurumsallaşamamış Aile şirketleri kendi içlerinde Diktatörlük ile yönetilen şirketlere güzel bir örnek olabilir. Şirket sahibi her konuda kendisini bilgili sanır ve tüm süreç’e hakim olmak ister. Hakim olduğu bilgileri belli bir süreden sonra yenileyemez (güncelleyemez) veya yenilemek istemez. Kendi doğrularını her zaman üstte tutar. Çevresindekileri dinlemez. Kendi yarattığı küçük şirketinde gündemi takip edemez, öngörüden yoksundur. Kendisine itiraz eden olursa kavga çıkartır veya sesini yükselterek otoritesini korur. Yazdıklarım size yabancı gelmedi. Evet çevrenizde bu tür diktatörler maalesef var.  Siz bir lider misiniz? Anlamanın kolay bir yolu var. Öğrenmeye açık olmak, dinlemek, çözüm odaklı olmak, empati kurabilmek, ileri görüşlü olmak, araştırmak, bildiğimizi sandığımız konuları gözden geçirmek, her sorunun birden fazla üzerinden geçmek ve okumak bu özelliklerden bir kaçı bile sizde yoksa siz liderlik vasıflarına sahip değilsiniz.

 
Etiketler: , Lider, misin?, Diktatör, mü?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı