Yazı Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 16:08 Bu yazı 380 kez okundu
 
İyi bir lider olmak için gereken nedir?
Sabri Ergenecoşar
ergenecosar@yahoo.com
 
 

Çalıştığınız kurumda bir çok yöneticiyle çalışmışsınızdır. Belki de yöneticiniz sayesinde çalıştığınız kurumu sevdiniz veya tam tersi ilk fırsatta istifanızı verip başka bir firmaya geçtiniz. Belkide yönetici sizsiniz ve altınız da çalışanlar neden benden şikayet ediyor acaba diye düşünüyorsunuz…

Verimli çalışabilmek ve çalıştığınız kuruma faydalı olabilmek için önemli olan işinizi ne kadar doğru yaptığınızla ilgilidir. İşiniz doğru yapmak için çalıştığınız ortamda ki mesai arkadaşlarınızı ve yöneticinizi de sevmeniz gerekmektedir.

İş yerinde amaçsız bir şekilde çalışan ve ne yaptığını bilmeden çalışan kişiler çok fazladır. Bunun sebebi işe yeni başlayan personele sadece unvan vermek ve yapacağı iş yükünü tam olarak bildirilmemesidir. Tüm işleri yapacağı ön görülen yeni personelinde yıl sonunda ki personel müdürünün vereceği performans değerlendirme sonucuna göre “Beceriksiz” damgası beklemektedir.

Personel yıl sonu performans değerlendirmesi sonucu olarak kendini savunmaya çalışır. “ ama elimden geleni yapıyorum. çok fazla iş yüklüyorlar bana” gibi sitemkar bir şekilde kendi çalışma performanslarının yüksek olduğunu dile getirirler.

Yönetici pozisyonunda ki kişi/kişiler personel neden alır? Şirket daha çok müşteri/para kazansın diye dimi? Peki neden çalışanlarına doğru ve yalın bir şekilde  yapacakları işi anlatmazlar. Anlatsalar bile neden hep anlatılanlardan daha farklı şeylerle karşılaşır çalışanlar hiç düşündünüz mü?

Daha verimli çalışanların olması için aslında yapılması gerekenler çok basit…

Çalışanların daha verimli olması için yapılması gereken işleri kısa bir özet şeklinde kendilerine yazılı olarak vermek en basit yöntemdir. Çalışan yaşanacak bir problemde yöneticisine koşup zaman kaybetmesi yerine yapması gerektiğini kendi bulmasına yönelik bir özgüvene sahip olmayı sağlamak, kendisinin çözemediği konularda yöneticisine danışması gerektiğinin bilincinde olması en değerli paha biçilemeyen “zaman”ı doğru yönetebilmek için bir yoldur.

Yapılacak toplantılarda kısa ve net başlıklarla ilk önce toplantıya katılanları bilgilendirmek toplantıların verimliliğini ve zaman kaybını önleyecek başka bir yoldur.

Satış ve pazarlama ekiplerine verilen kotalarda iş bölümü yapılması (haftada 100 kişi aranacak- haftada 10 yeni müşteri 5 eski müşteri ziyareti gibi) personelin daha doğru planlama ve çalışma yöntemini bulması ayrıca işini severek yapmasını sağlayacaktır.

Diğer bir husus ise çalışanın şirketi hakkında gerekli bilgiye sahip olamamasıdır. Bu en büyük bir problemlerdir. Genelde işe başlayan personele  şirket hakkında kısa bilgi verilir ve masası gösterilerek hadi çalış denir. Bu yüzme bilmeyen birine kollarını sağa sola salla kafanı dik tut deyip okyanusa atmakla aynı şey bana göre…

İyi bir yönetici personelinden ne beklediğini bilmeli, baskıcı olması gerektiğinde kısaca baskıcı olmalı, personelinin başarısında onu kutlamalı (ödüllendirmeli) zamanı doğru kullanmaya teşfik etmeli, açık sözlü bir şekilde karşısından beklediklerini dile getirebilmelidir. İyi bir yönetici her konuda çözüm odaklıdır. Bahanelerle işi olmaz. Yalındır, hayalciliği satış hedeflerini koyarken kullanmaz.. gerçekçidir. Personelini bir orkestra şefi gibi sessizce yönetebilmeli ve ortaya güzel bir müzik koymayı başarabilmelidir.

Sabri ERGENECOSAR

 
Etiketler: İyi, bir, lider, olmak, için, gereken, nedir?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı