Yazı Detayı
22 Mart 2016 - Salı 14:06 Bu yazı 1001 kez okundu
 
İnsanlar tarafından aranan en temel fayda Hijyendir
Abdurrahman çnar
a.cinar@ekonomiajandasi.com
 
 

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Hijyen kuralları yaşam alanlarımızın tüm için geçerlidir. Hijyen bugün hayatımızın her alanında; gerek birey olarak gerekse işletme olarak ihtiyaç duyduğumuz mecburi bir ihtiyaçtır.

Yaygın olarak bilindiği gibi; ülkemizde tarıma dayalı üretim tarzından ticarete dayalı üretim tarzına geçiş, sayıları hızla artan fabrikalar, iş ve alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler temizlik sektörünün gelişimine ivme vermektedir. Hastalıkların daha sık görüldüğü ve bulaştığı soğuk algınlığı ya da grip mevsimi gibi dönemlerde toplu kullanım alanları tesislerin daha sık ve daha kapsamlı temizlik ve dezenfeksiyon yapması tavsiye edilir. Bu da geleneksel temizlik programının, tüm genel alanların daha sık temizlenmesini kapsayan bir programla değiştirilmesini daha iyi bir hijyen sağlamamızı gerektirmektedir.

Ofislerin en çok aldığı ürünlerin yüzde 15’i temizlik malzemeleri birçok kişi günün büyük bölümünü geçirdikleri ofislerin en az evleri kadar temiz olmasını istiyor. Ofislerde en çok alınan temizlik malzemeleri arasında, her ofisin olmazsa olmazı olan kağıt havlu, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, yüzey temizleyici ürünler ve çöp torbası bulunuyor. Satın alma gurubuna baktığımızda Tabloda temizlik ürünleri, en çok satın alınan ürün grubunda yer almaktadır.

Birçok kişinin günün büyük bölümünü geçirdiği ofislerde temizlik; sağlık, çalışma verimliliği ve çalışanların yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Örneğin onlarca kişinin bir arada çalıştığı, her gün birçok farklı kişinin ziyaret ettiği, uzun toplantıların yapıldığı ve bazen yemekli toplantılara ev sahipliği yapan orta ölçekli ofislerin neredeyse her gün temizlenmesi gerekir. Temiz olmayan bir ofis ortamı hem çalışanların düzeninin aksamasına, hem de müşteriler açısından oldukça kötü bir imaj oluşmasına yol açar. Birçok çalışan ofiste kişisel temizliğine ve dış görünümüne de büyük önem veriyor.

Kişisel temizlik açısından baktığımızda hijyenin hayatımızın her alanında önemi büyük. insanların sağlığını korumak açısından ve rahat bir ortamda yaşamalarından hijyenin önemi büyük. Bugün günlük kullandığı ortak alanlarda iyi bir hijyen sağlayamadığınız zaman, toplum sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşabilir.

 
Etiketler: , İnsanlar, tarafından, aranan, en, temel, fayda, Hijyendir,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı