Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 08:00 Bu haber 1434 kez okundu
 
TRUMP MI, BIDEN MI?
DÜNYA Haberi


ABD’de bugün gerçekleştirilecek seçimin piyasaların kısa vadede sergileyeceği performansta belirleyici unsur olarak çalışacağını tahmin ediyoruz. Mevcut durumda yatırımcılar anketlerin de işaret ettiği gibi Biden’ın seçimi kazanacağı ve Kongre’nin demokratların üstünlüğünde şekilleneceği yönündeki senaryoyu baz alıyor. Bu durum mali teşvik paketine yönelik beklentilerin de güç kazanmasını sağlayacağı için gerçekleşmesi durumunda piyasalara yansımasının pozitif olmasını bekleriz. Ancak özellikle oy oranlarının yakın olduğu eyaletlerde kazananın net olmaması ve sonuçlara itirazların gelmesi siyasi belirsizlikleri artıracağı için bu yönde bir senaryonun ise varlık fiyatları üzerinde baskı yaratabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Benzer şekilde karar alma mekanizmasını yavaşlatacağı için bölünmüş bir Kongre oluşumuna da piyasaların tepkisi negatif olabilir.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul yeni haftaya tepki alımı ile başladı. Geride bıraktığımız haftada 1090 puandan geçen yükselen kanal desteğine doğru geri çekilen ancak kapanışı bu seviyenin belirgin şekilde üzerinde yapmayı başaran BIST-100 endeksi yeni haftaya ise yurtdışı piyasalardaki görünüme paralel olarak yukarı yönlü bir eğilim ile başladı. Teknik açıdan bakıldığında ise 100 günlük hareketli ortalamanın da geçtiği 1135 seviyesinin aşılmasının kısa vade için iyimser sinyaller vereceğini söyleyebiliriz. Böyle bir senaryoda ilk hedef 1160 seviyesi olacaktır. Diğer taraftan Biden’in göreve gelmesinin TL varlıklar için negatif bir tablo yaratabileceğine yönelik algıya karşın seçimin mavi dalga olarak adlandırılan şekilde demokratların üstünlüğü ile sonuçlanması durumunda küresel borsalarda oluşabilecek iyimser havaya Borsa İstanbul’un da iştirak edeceğini tahmin ediyoruz.

 

EUR/USD seçim öncesinde zayıf bir tablo sergiliyor. Ekim ayı sonunda önemli bir teknik seviye olarak gördüğümüz 1,1870 sınırına kadar yaklaşan EUR/USD sonrasında ise korona virüs vaka sayılarındaki artışın yatırımcıları dolara yöneltmesi, Avrupa’da yeni kısıtlamaların devreye alınması, Euro Bölgesi’nde verilerin zayıf gelmesi, ECB’den daha gevşek bir para politikası beklenmesi ve ABD’de mali destek paketinin seçim sonrasına kalması gibi sebeplerle yönünü aşağı çevirmişti. Mevcut durumda zayıflık yaratan bu konu başlıklarında önemli bir farklılık görmüyoruz. Dolayısıyla paritenin kayıplarını telafi etmesi için şartlarda iyileşme olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada Biden’ın mavi dalga senaryosu ile göreve gelmesi ve bu kapsamda mali teşvik paketine yönelik beklentilerin güç kazanması paritenin daha iyimser bir zeminde hareket etmesini sağlayabilir.

 

TL’de zayıflık devam ediyor. Biden’ın göreve gelmesi durumunda Türkiye üzerindeki baskının artabileceğine ilişkin algının TL üzerinde risk yaratan unsurlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Ancak anketlerin işaret ettiği gibi seçimin mavi dalga olarak adlandırılan demokratların üstünlüğü ile net bir sonuca işaret etmesi önemli bir belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlayacağı için küresel piyasalara pozitif yansıyabilir. Bunun da artan risk iştahı kanalıyla TL üzerindeki baskının hafiflemesine katkıda bulunabileceğini unutmamak gerekiyor. ABD seçim sonucunun yanı sıra TL açısından haftanın en önemli konu başlıklarından birini bugün açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Ortalama piyasa beklentisi Ekim ayında enflasyonun %2 civarında artış göstereceği yönünde. Geçen yılın Ekim ayında da %2 oranında artış görmüştük. Dolayısıyla beklentilere paralel bir rakam oluşması durumunda %11,75 seviyesinde bulunan 12 aylık enflasyon rakamında belirgin bir değişim gerçekleşemeyecek.

 

Ons altın güç toplamaya çalışıyor. Piyasalarda son dönemde artan satış baskısından etkilense de değer kaybı göreceli olarak sınırlı kalan ons altın yeniden 1900 dolara doğru hareket etme çabası sergiliyor. Bugün ABD başkanlık seçiminden çıkacak sonucun kısa vadede altının performansında belirleyici faktör olarak çalışacağını tahmin ediyoruz. Bu noktada Biden’ın demokratların üstünlüğüne işaret eden ve mavi dalga olarak adlandırılan senaryo ile göreve gelmesi durumunda bunun dolar üzerinde oluşturabileceği baskının yanında daha büyük ölçekli bir mali teşvik beklentisi yeniden canlanacağı için altın fiyatlarının yukarı yönlü hareket ettiğini görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: Matriks

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: TRUMP, MI,, BIDEN, MI?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı