Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 19:12 Bu haber 474 kez okundu
 
BİR SONRAKİ DÜNYA SAVAŞI BİR İÇİM SU İÇİN Mİ?
Tanıtım Haberi


Deneyimli Siyaset Bilimi Uzmanı ,İş insanı ve bürokrasi de önemli görevlerde bulunan Esen Ermiş Ertürk gelecek projeksiyonu,Dünya siyaset ve sosyolojisine dair değerlendirmelerde bulundu.

 

“Suyun gelecekte oynayacağı rolü hafife alamayız!” diyerek sözlerine başlıyor Esen hanım. “Evet gelecekte savaşların petrol değil su nedeniyle çıkacağına dair analizler bir klişe haline geldi! Ama klişelerin doğru olmadığını  söyleyemeyiz” diye devam ediyor

 

“Dünya’da ki her yedi kişiden birinin güvenli içme suyuna erişimi yok ve her yıl 3,4 milyondan fazla insan susuzluk, hijyenle ilgili nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor.  Dünya'nın tatlı sularının yaklaşık %96'sı akiferlerde bulunan yeraltı suları, geri kalan %4'ü ise akarsular, göller, nehirler ve sulak alanlarda yüzeydedir. Uydu görüntüleri, yeraltı sularının tükenmesinin dünyanın kurak ve yarı kurak bölgelerindeki hemen hemen tüm büyük akiferlerde çok hızlı bir hızda gerçekleştiğini doğruladı.”

 

AKİFER

 

 

Birleşmiş Milletler'e göre, su tüketimi son 50 yılda iki katına çıktı, dünya nüfusunun %40'ı - ve şehirlerde yaşayan 497 milyon insan ortak sanitasyona bağlı, bu sayı 1990'dan beri iki katına çıktı. Bu dikkate alınarak, küresel hastalık yükünün neredeyse onda biri su temini, , hijyen ve genel olarak su kaynakları yönetimi (UNESCO) iyileştirilmesi ile durdurulabilir.

 

Ama hepsi bu değil. Dünya Sağlık Örgütü , her evden en fazla 1000 metre uzaklıkta bir su kaynağı olması gerektiğini ve dünya genelinde milyonlarca insanın sadece ev içi kullanımlar için  günde 6 saate kadar yürümesi gerektiğini belirtiyor. Dahası, UNDP'ye göre su maliyeti hane gelirinin %3'ünden fazla olmamalı, fakat gerçek şu ki, yoksul ülkelerdeki insanlar özel satıcılardan su satın almak zorunda oldukları için, bir litre su için daha varlıklı ülkelerdeki (BM) komşularından 50 kat daha fazla para ödüyorlar.

 

Gelecek projeksiyonunda ,dünya ekonomisi için su güvenliği  toplam maliyeti  çevresel etkide dahil olmak üzere yılda 500 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. 2050 yılında endüstriyel ve yerli su taleplerini karşılamak için su tüketimi %44 oranında artacaktır. Su üzerinde bir Dünya Savaşı yolunda olduğunu gösteren daha fazla veri mevcut.

#Esen Ermiş Ertürk, #Uluslararası İlişkiler

 

Bizleri yani siyaset bilimi uzmanlarını asıl korkutan şey su gibi hayati bir kaynak savaşmak için çok uygun bir arguman dolayısıyla savaştan rant elde eden karanlık odakların kullanmak isteyeceği bir gerekçe.Dahası Covid-19 gibi salgınlarla mücadele ettiğimiz bir döngüye girdik.Yani hijyen kavramı hayatımızın tam merkezinde. Bu da su nedeniyle ihtilaflı olan ülkeler arasındaki gerginliği arttırabilir. Az önce bahsettiğim gibi savaştan medet uman odakların planlarını boşa çıkarmak için tüm Dünya devletlerinin amasız fakatsız bir plan etrafında toplanabilmesi şart. İklim değişimleri,küresel ısınma ,vs.. konusunu her platformda görüyoruz ancak bir arpa boyu yol katedilemiyor.

 

Dünya’da hepimize yetecek kaynak olduğunu,paylaşıma dayalı yaşam sistemini dünya fa hakim kılmadan ne ekonomik ne ekolojik krizleri yenemeyeceğiz gibi görünüyor.

 

Kennedy’nin dediği gibi “ Su sorunlarını çözebilecek herkes iki Nobel ödülüne layık olacak - biri barış, diğeri bilim için”

 

Esen Ermiş Ertürk

www.esenermiserturk.com.tr

 

ESEN ERMİŞ ERTÜRK KİMDİR?

 

 

 9 Haziran 1981’de Ankara’da doğdu.İlkokulu Ankara Dedeman İlkokulu’nda tamamladıktan sonra aile işlerinden dolayı Mersin’e taşındı.Ortaokul ve Lise eğitimimi İçel Koleji’nde derece ile tamamladi.. İngilizce eğitim dili olan Uluslararası İlişkiler bölümü’nden başarı ile mezun oldu. Öğrenimine devam etmek için Birleşik Krallık ( İngiltere) Cambridge’e gitti.. Öğreniminden sonra Türkiye’ye dönerek aile şirketlerinde üst düzey yöneticilik görevini üstlendi. Ayni dönemde Ortadoğu Teknik Üniversite’nde (ODTÜ) İnsan Kaynakları yönetimi programını tamamladı.  Gelen teklif üzerine AK Parti Dış İlişkiler başkanlığı görevini üstlendi

( Çankaya İlçe Teskilati)  Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti kurucularından Sayın Dr. Bülent Gedikli’nin başdanışmanlığı görevini üstlendi.. Aynı zamanda AK Parti Genel Merkez Ekonomi Îsleri  Başkan yardımcılığı görevini de yürüttü.. Hemen hemen tüm Dünya ülkelerinde üst düzey toplantılara iştirak edip, analiz ve raporlama süreçlerini gerçekleştirdi. Eko-politik eksenli sayısız akademik makale yayınladı. Tv programları ve üniversite konferanslarında  eserlerini ve engin siyaset tecrübesini  aktardı.. Putin’in Siyasi biyografisi araştırmaları arasinda en dikkat çeken oldu. “Paylaşım Odaklı Ekonomi” eserinde Sayın Gedikli’ye akademik ve editöryal katkılarından dolayı önsözde teşekkürle bahsesildi.. Evli ve bir erkek çocuk annesi olan yazarimiz profesyonel olarak doga sporlari,savunma sanati ve siyaset felsefesi üzerine denemeler ve eko-politik uzerine egitim vermeye devam etmektedir.

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: Esen Ermiş Ertürk, Uluslararası İlişkiler,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı