Yazı Detayı
22 Aralık 2013 - Pazar 14:10 Bu yazı 275 kez okundu
 
Türkiye’nin potansiyeli her sektör açısından yatırım olasılığına işaret ediyor
Abdurrahman çnar
a.cinar@ekonomiajandasi.com
 
 

Değerli Ekonomi Ajandası okuyucuları, yılın 3.çeyreğine geldiğimizde, yani dergimizin 2013 yılının son sayısını hazırladığımız Aralık sayımızda büyüme rakamları ve kapak konusu olarak ele aldığımız yabancı yatırımlara değinmek istedim.

Türkiye’de 3.çeyreğe bakıldığında 15 çeyreklik kesintisiz büyümenin devam edeceği Eylül ayındaki yüzde 5,8’lik sanayi üretimi artışını da göz önünde bulundurarak, büyüme yüzde 4 olacak gibi görülüyor. Türkiye’nin yabancı yatırımcı için cazip pazar olduğu göz önünde.

Türkiye’nin potansiyeli hemen her sektör açısından yatırım olasılığına işaret ediyor. Otomotivde bir doyuma ulaşıldığını kabul etsek, beyaz ve diğer ürünlerde de büyük şirketlerin çok güçlü olduğunu düşünürsek kalan bütün sektörler cazip. Türkiye kriz öncesi kişi başına 6 bin 500 dolar satın alma gücü paritesine ulaşmış bir ülkeydi. Şimdi tekrar yavaş yavaş oraya doğru gidiyor. Bu ciddi bir güç. 500 milyon dolarlık bir pazar eder. Dünyanın en önemli 17 pazarından biri olmak çok önemli. Geleceğe güven ve istikrar daha çok sağlanılırsa bu yatırımların özelikle harcanması ve gıda sektörü gibi sektörlere yatırım artabilir. Konum itibari ile bir üs görevi gören bölgemizin lojistik sektörü gibi önemli bir sektörün çok daha ileri bir seviyeye getirebiliriz ve buna bağlı olarak tüm ticaret kolları daha çok gelişim gösterebilir.

Tanzimat’tan bu tarafa ekonominin toplumun yumuşak karnının hep döviz kıtlığı, bugün bir başka ülkenin parası dünyaya hakim ve dolayısıyla biz, işlerimizi o paranın inişine çıkışına göre ayarlıyoruz, yapıyoruz ve maalesef rezerv biriktirmek durumundayız. Dünyanın geldiği nokta, içinde bulunduğumuz koşulları böyle gerektiriyor.

Türkiye’nin döviz rezervinin 1970’li yıllarda 2.7 milyar dolar olduğunu ve bugün 100 milyar doları aştığına dikkat edersek ekonomimizde önemli gelişmeler ve farklılıklar var. Kapalı ekonomi sermaye hareketlerine izin vermiyordu ama şu gerçek ki siz, kapılarınızı yabancı paraya açsanız da eğer içeride güven ve istikrar yoksa, reel faiz ne kadar yüksek olursa olsun yabancı ülkeye gelmiyor. Rezervlerimiz arkasında yatan unsur istikrar ve güven.

Keyifle okuyacağınız bir sayı hazırladık tüm okuyucularımızın yeni yılını şimdiden kutlarız.

 
Etiketler: Türkiye’nin, potansiyeli, her, sektör, açısından, yatırım, olasılığına, işaret, ediyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı