Yazı Detayı
22 Ağustos 2013 - Perşembe 14:12 Bu yazı 283 kez okundu
 
Dönüşmek-kalkınmak
Abdurrahman çnar
a.cinar@ekonomiajandasi.com
 
 

10. planda doğrusu oldukça zengin bir reform ajandası mevcut. Türkiye’nin 5 yıllını planlayan 10. Kalkınma Planı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Plan, 2014-2018 döneminde uygulanacak. Kalkınma Planını ekonomik büyümenin ve sosyal kalkınmanın istikrarlı bir yapıda sürdürülmesi ve plan vizyonunun gerçekleşmesi yolunda atılan adımlardan bir tanesi diyebiliriz.

9. Kalkınma Planı, AB’ye üyelik sürecine katkı sağlayacak temel strateji dokümanı olarak tasarlanmıştı. Bu nedenle plan dönemi, AB mali takvimi dikkate alınarak 2007-2013 yıllarını kapsayacak şekilde ve ilk defa yedi yıllık olarak belirlenmişti. 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı, Türkiye’nin 2014-2018 dönemindeki ekonomik stratejilerini kapsıyor.Kalkınma Planına baktığımızda Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik dinamizmi, ülke içerisindeki etkinliğine, biçimine ve kendisini yenileme gücünü küreselleşen pazarda kendisine yer edinme hedef koyduğu 500 milyon dolar ihracat rakamını yakalayabilmesi için sağladığı reform Rekabet Gücünün Artırılması, İstihdamın Artırılması, Beşeri Gelişme ve Sosyal Dayanışmanın Güçlendirilmesi, Bölgesel Gelişmenin Sağlanması, Kamu Hizmetlerinde Kalitenin ve Etkinliğin Artırılmasını amaçlamaktadır. Bugün Orta Asya ,Afrika ,veya farklı kıtadan gelen ürün ile ; tabi bunların başında Çin gibi iş gücünün ham maddenin daha ucuz olduğu bir pazara değinmekte fayda var, sizin ürettiğiniz aynı ürünle rekabet edebiliyor. Oluşan rekabet ortamı,dengelerin her geçen gün değiştiği zorlaşan küresel pazarda avantaj olduğu kadar dezavantaja da dönüşebiliyor.

Ülkemize konum itibari ile baktığımızda, bütün ticaret yollarının, göç yollarının, bunun yanında bilginin, kültürün, felsefenin, düşünce trafiğinin kesişim noktasıdır. Ülkemizin şimdiye dek konumunu iyi değerlendirmemiş olsak da bu reformların kaybolan zamanımızın bir nevi telafisi olacağını düşünüyorum.Bu kapsamda hazırlanan reformların sektörel ve tematik politikalar ve öncelikler eksenin altında ele alınmış ve aynı stratejik amaca hizmet edecek şekilde hazırlanması önemlidir. Ekonomi Ajandası Ağustos sayımız da İSO 500 firmalarının listesinin tamamını bulacağınız, Kimya özel dosyamızın yer aldığı birçok konu sektör hakkında fikir bilgi edineceğiniz keyifli bir sayı hazırladık ,keyifle okuyacağınızı temenni ederek; Tüm okurlarımızın Ramazan bayramını kutlarız.

 
Etiketler: Dönüşmek-kalkınmak,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı