Haber Detayı
22 Nisan 2020 - Çarşamba 10:31 Bu haber 157 kez okundu
 
TÜKETİCİ GÜVENİ SON 16 YILIN DÜŞÜĞÜNDE
Açıklanan verilere göre Nisan ayında tüketici güven endeksi 54,9 oldu.
EKONOMİ Haberi


Tüketici güven endeksi her ayın ilk yarısında 4884 hanede yapılan anket ile hesaplanıyor.

Anketin sonucunda 4 endeks hesaplanıyor. Bu endeksler, gelecek 12 aya ait

- hanenin maddi durum beklentisi,
- genel ekonomik durum beklentisi,
- işsiz sayısı beklentisi,
- tasarruf etme ihtimali.

 

Bu dört anketin ortalaması ise tüketici güven endeksini veriyor. Güven endeksi 0 ile 200 aralığında bir değer alıyor. Sonucun 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser duruma, 100’den küçük olması ise kötümser duruma işaret ediyor.

 

Nisan ayında güvenin gerilemesi hiç kimseyi şaşırtan bir gelişme değil. Salgın dolayısıyla tüketim harcamalarında büyük bir gerileme var. İnsanlar günlerini evde geçiriyor. Pek çok işleri kapalı. Henüz sayısını bilmediğimiz pek çok kişi bir aydır çalışmıyor ya da gelir elde edemiyor. Çalışmaya devam eden iş yerlerinin büyük kısmında üretim ve satışlarda azalma var. Kurlarda son haftalarda yükseliş görüyoruz.

İşte bütün bunlar, yazının başında gördüğünüz, tüketici güveninin oluşturan 4 alt endeksi aşağı çekiyor.

- Mart ayında 78,6 olan hanenin maddi durum beklentisi Nisan’da 72,5’e
- Mart ayında 75,6 olan genel ekonomik durum beklentisi Nisan’da 74,8’e
- Mart ayında 57,6 olan işsiz sayısı beklentisi Nisan ayında 53,8’e
- Mart ayında 21,2 olan tasarruf etme ihtimali Nisan ayında 18,4’e geriledi.
- Alt endekslerdeki en sert gerileme yüzde 13,1 ile tasarruf etme ihtimalinde oldu.

 

Bu veri neden önemli?

29 Mayıs’ta Türkiye 2020 yılının ilk çeyreğinde ne kadar büyüdüğünü öğreneceğiz. 2020’nin Ocak ve Şubat’ı 2019’a göre gayet iyi geçmişti. Salgının iç piyasadaki etkisini Mart ayının ikinci yarısında görmeye başladık. Dolayısı ile ilk çeyrek büyümesi iyi gelecek. Sanayi üretimi ve iç tüketim verileri, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 5-6 civarında büyüdüğüne işaret ediyor.

Ancak ikinci çeyrek için bunu söylemek olanaksız. Gayr-ı safi yurt içi hasılanın bel kemiğini tüketim harcamaları oluşturuyor. Son birkaç yılda yaşadığımız talihsiz gelişmeler nedeniyle tüketimin ekonomideki payı biraz gerilemiş olsa da hala yüzde 60’a yakınını tüketim harcamaları oluşturuyor. Tüketim harcamalarının nasıl seyrettiğini gösteren 3 önemli veri var:

- tüketici güven endeksi

- banka ve kredi kartı harcamaları

- perakende ve ciro endeksleri

Mart’tan sonra her üçünde de gerileme yaşandığını izliyoruz. Bu da ikinci çeyrekte ekonomide ciddi bir daralmanın geldiğini gösteriyor.

İçinden geçmekte olduğumuz süreç, bize has, bir anda ortaya çıkan ve aniden sona erecek bir ekonomik kriz değil. O nedenle, 2001 ve 2008 krizlerinde olduğu gibi ani bir toparlanma görmeyeceğiz.

Bu bir sağlık krizinin ekonomiye olan etkileri ve diğer ülkelerin ekonomilerinde de benzer sonuçlar görülüyor. Hayat normale dönmeye başlasa bile tüketimde hızlı bir artış olmayacak. En azından yeme-içme, ulaştırma, turizm gibi sektörlerde. Bu yüzden hepimizin umduğu gibi yaz başında hayatımız yavaş yavaş normale dönse de ekonomik büyümenin omurgası olan tüketimde normale dönüş daha geç yaşanacak.

Büyümeyi yukarı çekmek için ya tüketimi hızlandıracak bir yok bulmalıyız, ya da bu dönem için büyümeye yatırımlar veya kamu harcamaları ile yeni bir motor eklememiz gerekecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜKETİCİ, GÜVENİ, SON, 16, YILIN, DÜŞÜĞÜNDE,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı