Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 22:38 Bu haber 1060 kez okundu
 
PANDEMİ HASAR TESPİTİ
Tanıtım Haberi


PANDEMİ HASAR TESPİTİ

(Esen Ermiş Ertürk)

COVID-19 salgını temelde insani bir kriz ancak aynı zamanda önemli sosyo-ekonomik sonuçları da mevcut

 Bu salgının dünyada ve politikalarında, özellikle sağlık, güvenlik, ticaret, istihdam, tarım, imalat malları üretimi ve bilim politikalarında kalıcı bir değişime yol açacağı görülüyor

 

COVID-19 salgını temelde insani bir kriz ancak aynı zamanda önemli sosyo-ekonomik sonuçları da mevcut.( 2020'de durgunluk olasılığı arttı.) Kuşkusuz, salgından sonra ekonomik toparlanma olacak.

Günümüz küresel dünyasında, pandemiler artık en büyük küresel risklerden biridir. Yüksek morbidite ve mortaliteye ve ayrıca olumsuz sosyo-ekonomik sonuçlara neden olabilirler. Şimdi dünya, bir pandemi durumuna ulaşan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile savaşıyor. Küresel ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusunda ciddi endişelere neden yol açıyor. Bazı analizler, koronavirüsün uzun süreli küresel durgunluğu tetikleyeceğini iddia ederken, diğerleri yeni virüsün nispeten hızlı bir şekilde durdurulacağını ve küresel ekonominin normale döneceğini iddia ediyor.

BİR SALGIN OLDUĞUNDA EKONOMİLER...

Genel olarak, bir salgın ekonomiyi iki şekilde etkiler. Tüketici harcamalarında  düşüş olur çünkü  insanlar hastalanıyor veya hastalıktan kaçınmaya çalışıyor. Seyahat etmek ya da alışveriş merkezlerine gitmek yerine kendilerini karantinaya almaya ve evde kalmaya karar veriyorlar. (TEDBİRLİLERİN SAYISI ARTAR UMARIM) Bu nedenle, turizm, ulaşım ve eğlence endüstrileri zarar eder.Talep etkisinin en iyi örneği, petrol talebindeki düşüş (ulaştırma endüstrisinden daha az talep) ve dolayısıyla fiyatı düşmekte.

Nadiren de olsa, bir salgının en önemli sonucu  arz şokudur. Salgınlar öncelikle işgücü arzını azaltır. Çoğu durumda geçicidir, çünkü bazı çalışanlar hasta veya karantina altındadır.Üretim oranı düştüğü halde genel giderlerin ve maaşların hala ödenmesi gerektiğinde, sorunlar ortaya çıkar ve iflas riski artar.

Dahası, bir pandemi sırasında tüm ekonomik sektörler mal sıkıntısı ve dolayısıyla daha yüksek fiyatıyla sonuçlanabilecek rahatsızlıklar yaşarlar. Ayrıca, azalan ekonomik faaliyet daha düşük vergi geliri sağlar. Devlet harcamalarının arttığı zamanlarda gerçekleştiği için, mali açık ve daha derin kamu borcu ile sonuçlanır. Birçok hükümet zaten aşırı düzeyde kaldı. Buna bir örnek, kamu borcu GSYİH'sının% 135'i olan İtalya olabilir ve artabilir.

KORONAVİRÜSÜN EKONOMİK SONUÇLARI

PANDEMİLERİN ETKİLERİ TAM OLARAK NEDİR?

Tarihte benzer vakaların sayısı yeterli olmadığı için bunu ölçmek pek  kolay değil. Dünya Bankası, pandeminin küresel GSYİH'yi en  ılımlı bir vaka senaryosunda% 3,1 (1958'de grip benzeri pandemik) ve% 0,7 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. hafif bir vaka senaryosu (1968'de grip benzeri pandemik).

COVID-19'UN EKONOMİK ETKİSİ büyük olacaktır. Çünkü Çin'in dünya ekonomisindeki rolü arttı. 2003 yılında Çin dünya ekonomisinin sadece% 8.3'ünü oluştururken bugün% 19.3'tür. Buna ek olarak, Çin dünyanın geri kalanıyla daha güçlü bir şekilde bağlantılı hale geldi ve tedarik zincirinde sağlam bir pozisyon oluşturdu.  Çin'in borcunun önemli ölçüde daha yüksek olmasıdır: toplam özel borç (krediler ve borçlanma senetleri) 2002 sonunda GSYİH'nın% 102'sinden 2018'in sonunda GSYİH'nın% 208'ine önemli ölçüde artmış. Dahası, COVID-19 pandemisi küresel ekonominin zaten  yavaşladığı bir dönemde başladı.

Çoğunlukla az gelişmiş ülkeleri (Ebola gibi) etkileyen önceki salgınların aksine, bu sefer farklı. En yüksek vakalar; Çin, İtalya, İran, Güney Kore, Fransa, İspanya, ABD'de, yani dünyanın en güçlü ekonomileri olan İran dışında kaydedildi.

SOSYAL ÇIKARIMLAR

Pandemilerin sosyal sonuçları olabilir. İlk potansiyel olumsuz etki, şimdiki ve gelecekteki salgını ortadan kaldırmak için haklarını ve harcamalarını genişletecek hükümetin büyümesidir. Kamu borcu artacaktır. Hükümetin pandemi sırasında kendisine verdiği hakları vermeme riski vardır. İkinci risk, yabancı ülkelerdeki mal ve insanların akışını sınırlamak gibi yabancı düşmanlığı veya koruyucu eğilimlerin yoğunlaştırılmasıdır.

Bununla birlikte, pandemiye biraz daha iyimser bir bakış açısıyla bakmaya değer. Bir bakıma, hükümetlerin koronavirüs ile savaşmak için yaptıkları devasa maliyetler, dünyanın ne kadar zengin olduğunu ve son on yılda insan yaşamının ne kadar değerli olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, pandeminin  uzun vadede olumlu etkileri olacağı ve insanların farkındalığını artıracağı yönünde bir umut var. Mesela  hijyenin halk sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gördük.

Koronavirüs pandemisi bu yıl küresel durgunluk riskini artırıyor.

Durgunluk büyük olasılıkla ikinci VE üçüncü çeyrekte olacaktır.  Pandemiden sonra ekonomi toparlanacak. Türkiye’de derin bir durgunluk olasılığı oldukça düşük. (Ancak , toparlanma ;pandeminin gelişimine ve salgın eğrinin şekline bağlı) .

2.dalganın ayak seslerine neden olan maskesiz ve mesafesiz bireyleri gördüğünüzde NAZİKÇE (!) lütfen uyaralım

UNUTMAYIN;MASKE + sosyal mesafe virüsle mücadele İÇİN en önemli tedbirlerimiz.

Esen Ermiş Ertürk

Uluslararası İlişkiler

www.esenermiserturk.com.tr

 

 (ESEN ERMİŞ ERTÜRK KİMDİR?

 9 Haziran 1981’de Ankara’da doğdu.İlkokulu Ankara Dedeman İlkokulu’nda tamamladıktan sonra aile işlerinden dolayı Mersin’e taşındı.Ortaokul ve Lise eğitimimi İçel Koleji’nde derece ile tamamladi.. İngilizce eğitim dili olan Uluslararası İlişkiler bölümü’nden başarı ile mezun oldu. Öğrenimine devam etmek için Birleşik Krallık ( İngiltere) Cambridge’e gitti.. Öğreniminden sonra Türkiye’ye dönerek aile şirketlerinde üst düzey yöneticilik görevini üstlendi. Ayni dönemde Ortadoğu Teknik Üniversite’nde (ODTÜ) İnsan Kaynakları yönetimi programını tamamladı.  Gelen teklif üzerine AK Parti Dış İlişkiler başkanlığı görevini üstlendi

( Çankaya İlçe Teskilati)  Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti kurucularından Sayın Dr. Bülent Gedikli’nin başdanışmanlığı görevini üstlendi.. Aynı zamanda AK Parti Genel Merkez Ekonomi Îsleri  Başkan yardımcılığı görevini de yürüttü.. Hemen hemen tüm Dünya ülkelerinde üst düzey toplantılara iştirak edip, analiz ve raporlama süreçlerini gerçekleştirdi. Eko-politik eksenli sayısız akademik makale yayınladı. Tv programları ve üniversite konferanslarında  eserlerini ve engin siyaset tecrübesini  aktardı.. Putin’in Siyasi biyografisi araştırmaları arasinda en dikkat çeken oldu. “Paylaşım Odaklı Ekonomi” eserinde Sayın Gedikli’ye akademik ve editöryal katkılarından dolayı önsözde teşekkürle bahsesildi.. Evli ve bir erkek çocuk annesi olan yazarimiz profesyonel olarak doga sporlari,savunma sanati ve siyaset felsefesi üzerine denemeler ve eko-politik uzerine egitim vermeye devam etmektedir.)

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: PANDEMİ, HASAR, TESPİTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı