Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 11:30 Bu haber 166 kez okundu
 
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE 7 BİNE YAKIN FİRMA BAŞVURDU
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin hem iş verene hem de çalışana destek olmak için uyguladıkları bir yöntem olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin hem iş verene hem de çalışana destek olmak için uyguladıkları bir yöntem olduğunu söyledi.

Selçuk, katıldığı bir programda koronavirüs salgınına ilişkin gündeme ait açıklama yaptı.

Kısa çalışma ödeneğinin, genel ekonomik kriz, sektörel kriz, bölgesel kriz, zorlayıcı sebepler veya dışsal etkiler altında işyerlerinde haftalık çalışma süresinin azaltıldığı, faaliyetin durdurulduğu dönemlerde hem iş vereni hem de çalışana destek olmak için uyguladıkları bir yöntem olduğunu dile getiren Selçuk, ''Yine bildiğimiz gibi işsizlik sigorta fonu, zor zamanlarda yüzde 2 işveren payı, yüzde 1 işçi payı ve yüzde 1'de devlet payıyla oluşturduğumuz bir fon ve biz de böyle günlerde bu fonu daha efektif kullanmak için çalışma ödeneğini gündem alıyoruz.'' dedi.

Bakan Selçuk, önceki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı üzere Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştıracaklarını söylediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

''Daha öncesin de bizim prim ödeme sayısı 1080 günde 600 gündü. Bunu 400 güne indirdik. Yine hizmet aktine bağlı alma gün sayısı da 120 gündü. Onu da 60 güne indirmiş olduk. Böylelikle daha fazla çalışanımız kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor olacak. Bu kısa çalışma ödeneğinde haftalık çalışma sürelerinde en az 1/3 oranında azaltıldığı veya işyerinde faaliyetinin tamamen veya kısmen en az 4 hafta durdurulduğu dönemlerde bunu devreye sokuyoruz. Aynı zamanda formlara dair çok fazla evrak istendiğine dair şikayetler alıyorduk. Bu sefer çok daha sade formumuz var, çok daha az evrak istiyoruz ve çok daha hızlı cevap vereceğimiz bir süreç olacak.''

Ödenek için başvuru sayısı hakkındaki soruya Bakan Selçuk, şöyle yanıt verdi:

''İşletmeler başvuruyor. Şu ana kadar 7 bine yakın firmamız başvurdu ama şu anda veri vermek için erken bir süreç. Çünkü herkes şu anda formlarını ve evraklarını tamamlıyor.''

Selçuk, ''Çalışan başına ne kadar ödenek veriliyor?'' şeklindeki soruyu, ''Brüt asgari ücretin yüzde 60'ını geçemiyor. Aynı zamanda genel sağlık sigortası primlerini de ödüyoruz. Bu kapsamda dolayısıyla günlük 58 lira ile 146 lira arasında bir ödememiz oluyor bu şartları sağlayanlar da.'' diye yanıtladı.

Telafi çalışma süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılmasıyla ilgili konuşan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

''Bu da hem iş gücümüzü, hem çalışanımızın aylık kaybına iş verenimizin de iş gücü kaybına uğramamasını sağlayan esnek çalışma yöntemlerinden birisi. Bu eksik çalışmaların yani 2 ay boyunca faaliyetin azaldığı zamanki çalışmaların daha sonraki dönemde telafi ederek böylelikle bir mekanizmayla hem işveren hem çalışan bir şey kaybetmemiş oluyor. Dolayısıyla 2 ay süresindeki çalışma sürelerini daha sonraki dönemdeki 4 ayda karşılamış olabiliyor.''

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

''En düşük maaş 2019'da 1000 TL'ydi. Bu sene inşallah 1500 TL vermeye başlayacağız nisan ayından itibaren. Bu sene bir yenilik yaptık. Biz dedik ki tabiki herkesin alışkın olduğu bankalar var, dolayısıyla bankalarla konuştuk, 3 kamu bankamız promosyon taahütlerini de tutarak evden bu hizmeti vermeyi kabul ettiler. 2018'den beri dini bayramlarda 12 milyonu aşkın emeklimize 1000'er TL veriyoruz. 2020'nin Ramazan Bayramı ikramiyesini de öne alma kararı aldık ve nisan ayının ilk yarısında hesaplara yatmış olacak.''

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: KISA, ÇALIŞMA, ÖDENEĞİNE, 7, BİNE, YAKIN, FİRMA, BAŞVURDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı