Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 08:01 Bu haber 101 kez okundu
 
GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA OLACAK
Haberi


Gerek Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan gerekse Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal göreve geldikten sonra enflasyonla mücadelede tüm araçların kararlı bir şekilde kullanılacağına vurgu yapmıştı. Ekonomi yönetiminden gelen mesajların özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla en üst düzeyde desteklenmesi ekonomi ve para politikasının çok daha güçlü ve öngörülebilir olacağını dair beklenti yaratmış durumda. Bu beklentiler ışığında özellikle Merkez Bankası’nın daha ortodoks bir politika izleyeceği tahmin ediliyor. Bu noktada TCMB’nin Perşembe günkü PPK toplantısında 500 baz puan civarında şekillenen faiz artırımı beklentisini ne ölçüde karşılayacağının ve vereceği mesajların TL varlıkların kısa vadeli seyrinde belirleyici unsur olarak çalışacağını düşünüyoruz. Her ne kadar son iki haftada oldukça güçlü performanslar görmüş olsak da bu haftanın da güçlü olmasının önünde ciddi bir engel görmüyoruz. Dolayısıyla TCMB politika faizinde piyasa beklentisine yakın ölçekte bir artırıma giderse bu adımın TL varlıklara destek vermeye devam etmesini bekleriz.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul momentumunu koruyor. Önceki haftaki %7’lik değer kazanımının ardından geride bıraktığımız haftada da oldukça güçlü bir zeminde hareket eden BIST-100 endeksinin değer kazanımı bu kez %8’i aştı. Endeksteki iyimserlikte ekonomi politikasında değişiklik olacağına dair beklentilerin yanı sıra aşı haberlerinin normale dönüş umutlarını artırması başlıca faktörler olarak çalışmaya devam ediyor. Yükselişi tetikleyen unsurların geçerliliğini koruduğunu düşünürsek yukarı yönlü eğilimin yeni haftada da sürme potansiyelinin ağır bastığını söyleyebiliriz. Teknik açıdan ise Kasım ayı başından bu yana gerçekleşen sert değer kazanımlarının kâr satışı riski yaratması dışarıda bırakıldığında koşulların hâlâ lehte olduğunu düşünüyoruz.

EUR/USD yeni haftaya 1,1800’in üzerinde başlıyor. Gerek ABD başkanlık seçimini Biden’ın önde tamamlamasının dolar üzerinde baskı oluşturması gerekse aşı haberinin risk iştahını desteklemesi paritenin geride bıraktığımız hafta başında 1,1920’ye kadar yükselmesini sağlamıştı. Risk iştahının hâlâ yüksek olduğunu düşünürsek yukarı yönlü denemelerin sürmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak böyle bir senaryoda izleyeceğimiz birkaç kritik seviye bulunuyor. Bu noktada özellikle 1,1870 ve 1,1920 seviyelerinin aşılıp aşılamayacağının kısa vadeli görünümü belirleyeceğini düşünüyoruz. Bu seviyelerin kırılması durumunda 1,2000’nin üzerinin test edilmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Buna karşın artan korona virüs vaka sayılarının hâlâ risk yarattığını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

TL yeni haftada PPK kararlarını bekleyecek. Ortalama piyasa beklentisi TCMB’nin Perşembe günkü PPK toplantısında politika faizini %15’e taşıyacağı yönünde. Başka bir ifade ile 500 baz puan civarında bir artırım beklentisi var. Kaldı ki, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin GLP faizine doğru hızla yaklaşması nedeniyle %14,75 seviyesine ulaşılmasının ardından faizlerin yukarıda hareket alanı kalmayacak. Dolayısıyla hem enflasyonla mücadele etmek için hem de kendi hareket alanını da genişletmek için TCMB’nin faiz artırması gerekecek. Bu noktada TCMB politika faizini artırıp bundan sonra fonlamayı da bu faizden yapabilir. Bu biraz daha sadeleşmiş bir para politikasına geçilmesine de katkı sağlar. Ancak hareket alanını genişlettiği için koridor uygulamasının devam etmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca Merkez Bankası son toplantısında gecelik borç verme faizi ile GLP arasındaki makası 300 baz puana çıkarmıştı. Faiz artırımına gidilmesi durumunda muhtemelen artık bu farka da gerek kalmayacak. Dolayısıyla aradaki makas yeniden 150 baz puana indirebilir.

 

Ons altın güç kazanmaya çalışıyor. Ağustos ayından bu yana aşağı yönlü bir kanal içerisinde hareket eden ons altın söz konusu kanalın orta noktası olan 1880 dolar seviyesini artan korona virüs vakalarının altına yönelimi desteklemesi ile yukarı yönlü geçince belirgin şekilde ivme kazanarak 1900 dolar sınırına doğru tepki verdi. Ancak teknik açıdan görünümün anlamlı şekilde iyileştiğini söylemek zor. Öyle ki, bunun gerçekleşmesi için 1900-1910 dolar direncinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan bir miktar gevşese de ABD tahvil faizlerinin göreceli olarak yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi, dolar endeksinin dirençli olması ve aşı beklentileri altın açısından şartların hâlâ kolay olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla bu hafta kazanılan momentumun 1910 doların aşılması için yeterli olup olmayacağını izleyeceğiz.

Kaynak: Matriks

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: GÖZLER, MERKEZ, BANKASI’NDA, OLACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı