Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 09:48 Bu haber 138 kez okundu
 
FED UZUN SÜRE BEKLEMEDE KALACAK
ÜNLÜ & Co'mment: “Fed dün akşam sona eren toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmezken varlık alım programlarının büyüklüğünü de sabit tuttu” dedi.
Haberi


Fed dün akşam sona eren toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmezken varlık alım programlarının büyüklüğünü de sabit tuttu. Hiçbir komite üyesi negatif faiz tahmininde bulunmazken ortalama faiz tahmini 2022 sonuna kadar faizlerde değişiklik öngörülmediğini gösterdi. Uzun vadeli faiz tahmini ise %2,5 olarak korundu. Makroekonomik tahminlerini sürpriz olmayan bir şekilde aşağı revize eden Fed 2020 yılı için GSYH’nın %6,5 oranında daralacağı öngörüsünde bulundu.

 

Son dönemde Fed’in getiri eğrisini kontrol etmek için adım atacağına yönelik beklentiler giderek artış gösterdiği için özellikle bu konuda verilecek sinyaller önem taşıyordu. Ancak faizlerde yaşanan yükseliş ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserliğin bir sonucu olduğu için Fed’in şimdilik bu yönde bir adım atmadığını gördük. Uzun bir süre faizlerde artış öngörülmediği için toplantının dolar açısından negatif bir tablo ortaya koyduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer taraftan makroekonomik tahminlerde yapılan güçlü aşağı yönlü revizyonlar risklerin yüksek kalmaya devam ettiğini gösterdiği için piyasalar açısından kırılgan bir zemin yaratıyor.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul soluklanıyor. Hızlı yükselişinin ardından kısa vadeli doygunluk noktasına ulaşan BIST-100 endeksi zaman zaman kâr satışlarına da maruz kalarak hız kesmiş durumda. Endeksin satışları şimdilik 108.500 seviyesinin üzerinde karşılıyor olması ise zayıflığın artmasını engelliyor. Yurtdışı piyasalarda Fed toplantısının ardından yaşanan güç kaybı açılış itibariyle Borsa İstanbul açısından da risk yaratıyor. Ancak kısa vadedeki düzeltme eğilimine karşın endeksin uzun vadeli görünümünde önemli bir bozulma görmüyoruz. Özellikle ekonomilerin yeniden açılmasına yönelik sürecin yarattığı iyimserlik ve merkez bankalarının güçlü likidite desteği vermesinin büyük resimde yukarı yönlü hareket alanının korunmasını sağladığını düşünüyoruz.

 

Teknik Analizde Öne Çıkanlar

Hisse

RSI

Momentum

MACD-AS

Regresyon

KOZAL

AL

AL

AL

AL

 

 

EUR/USD 1,1350’nin üzerinde güç topluyor. Fed toplantısı öncesinde getiri eğrisi kontrolüne ilişkin beklentiler ile yönünü yukarı çevirerek 1,1350’nin üzerini test eden EUR/USD toplantının ardından kazanımlarını koruyor. Kısa vadede ECB’ye ilişkin beklentilerin son bulması nedeniyle paritedeki hareketlerde daha çok ABD’den gelecek haber akışının belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu noktada Fed’in uzun bir süre faiz artırımı öngörmemesinin paritede daha yüksek seviyelere kapı araladığını düşünüyoruz. Ayrıca Fed’in önümüzdeki aylarda getiri eğrisini kontrol etmeye yönelik adım atıp atmayacağı paritenin yön bulmasını kolaylaştıracaktır. Teknik açıdan ise 1,1380’in aşılması daha güçlü bir parite görmemizi sağlayabilir.

 

USD/TL’de kararsızlık sürüyor. Son dönemde dolar karşısında değer kazanmakta ziyade bant hareketi sergilemeye başlayan TL, zaman zaman 6,80’in üzerini test ediyor olsa da bu bölgede çok fazla kalıcı olmuyor. Sık sık dikkat çektiğimiz gibi teknik göstergeler kurun bu seviyeyi kalıcı olarak kırması durumunda yukarı yönlü hareket alanının genişleyeceğine yönelik sinyaller veriyor. Dolayısıyla bu seviyenin altında kalınmasının daha ılımlı bir kur görmemiz adına önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu noktada Fed toplantısının ardından doların küresel olarak değer kaybediyor oluşu TL açısından da rahatlatıcı bir zemin yaratıyor.

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: FED, UZUN, SÜRE, BEKLEMEDE, KALACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı