Haber Detayı
27 Nisan 2020 - Pazartesi 07:43 Bu haber 182 kez okundu
 
COVID-19 SÜRECİNDE BÜTÇE PLANLAMASI
Progroup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam: “BÜTÇE PLANLAMASI YAPAN FİRMALAR, KORONAVİRÜS RÜZGÂRINA KARŞI DAHA SAĞLAM AYAKTA DURACAK”
GÜNDEM Haberi


Koronavirüsle başlayan yeni dönem hiç kuşkusuz küresel pazarlarda bir takım değişimleri de beraberinde getirecek. Bu değişim rüzgârına karşı ayakta durabilmenin en önemli parametrelerinden biri ise doğru bütçe planlaması yapmak. Doğru bir bütçe planlaması yapmanın koronavirüs ile başlayan süreçten en az hasarla çıkmanın altın anahtarlarından biri olduğunu söyleyen Progroup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, geleneksel bütçe sisteminin bir bölümünün unutularak yeni ekonomiye dayalı bütçe modeline geçilmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Bütçe denildiğinde akan suların durduğunu belirten Dr. Salim Çam, diğer yandan toplum olarak planlama yapmayı sevmeyen bir yapıda olduğumuzu söylüyor. Bu durumu göçebe bir toplumdan gelmemize bağlayan Çam, “Tabii ki göçebe olmanın olumlu tarafı olduğu gibi olumsuz yanları da var. Olumsuz tarafı göçebe kültür kodları olanların planlama kodlarının bulunmaması. Bu kodlar iyileştirilebilir mi? Tabii ki evet ama bu iyileştirme isteyenlerde yapılabilir. Bütçesiz yaşayanlara söyleyecek tek şey; bir an önce bütçe alışkanlıklarının oluşması için ‘bütçe psikodrama eğitimleri’ almaları” diyor.

 

Progroup olarak bu eğitimleri endüstriyel psikologlar, bütçe vizyonerleri ve bütçe teknik uzmanları ile verdiklerini ifade eden Dr. Çam, bütçesi olanlara da bazı tavsiyelerde bulunarak şunları söylüyor; “Geleneksel bütçe sisteminin bir bölümünün unutularak yeni ekonomiye dayalı bütçe modeline geçilmesi gerekiyor. Burada değişken sayısı çok daha fazla, içinde hem biyoekonimiyi hem nöroekonomiyi barındıran bir bütçe modeli oluşturmak lazım.”

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: COVID-19, SÜRECİNDE, BÜTÇE, PLANLAMASI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı