Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 07:06 Bu haber 256 kez okundu
 
“AKLIYLA HAREKET EDEN KAZANIR”
Tanıtım Haberi


Ankara'nın önemli simalarından Esen Ermiş Ertürk’e TBMM’de gerçekleşen toplantı sonrası rastladık

 

Amerika'da ki seçim sonuçlarını ve Türkiye -Amerika ilişkilerinin geleceğine dair görüşlerini aldık

Esen Ermiş Ertürk

“AKLIYLA HAREKET EDEN KAZANIR”

Esen Hanım yurt dışında siyaset bilimi eğitimi aldıktan sonra uluslararası dış ticaret alanında kariyer yaptı ve ardından siyasetten gelen teklife kayıtsız kalmadı kendi deyimiyle “masada atıp tutmak olmaz sahada ülkeye faydamız olmalı” diyerek T.B.M.M başta olmak üzere birçok kurumda üst düzey görevde bulundu.

 

“Joe Biden, ABD’nin 46. Başkanı seçildi.Tabi herkes Türkiye ilişkilerin geleceği ile ilgili ardı arkası kesilmeyen analiz yazıları yazmaya başladı.Ben naçizane görüşlerimi şöyle ifade edeyim.Öncelikle Biden,COVID-19’un toplumsal ve ekonomik sonuçlarıyla uğraşmak durumunda. Dolayısıyla dış politikada mevcut sorunları ilk etapta getireceği dışişleri bakanına delege edecek.Spesifik sorunları zamana yayarak kişisel ilişkilerden ziyade bürokrasi üzerinden yürütecek.” Dedi.

 

“Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve diplomatlarının üzerine önemli görevler düşüyor.ABD’yle diplomatik ilişkileri geliştirmek ulusal çıkar açısından önemli.Diplomatik görüşme kanallarının hangi devletle olursa olsun asla tıkanmaması gereken bir jeopolitik konuma sahip ülkeyiz.”

 

Esen hanım sözlerine “Devletlerin dostu olmaz,devletlerin ulusal çıkarları için rasyonel ittifaklar yaptığı müttefikleri olur.Bu kavramları birey ya da insan gibi düşünmeden devlet adabı ile bakmakta fayda var.” Diyerek devam etti.

 

“Dış politikalar başkanlarla birlikte değişse bile genel anlamda uzun süreli dış politika paradigmaları çok farklılaşmıyor.

 

Biden yönetiminin Ankara ile gerilimi körükleyebilecek hamleler yapması stratejik olarak hata olacaktır. Putin gibi bölgede ve dünya da lider olma hayali kuran bir lider bile gelip Erdoğan ile masaya oturduğuna göre aynı küresel liberal hegomonya ideolojisinde olan bir ülke de benzer stratejik akıl mevcuttur diye düşünüyorum.

 

Çünkü gerek ekonomik olarak gerek Trump döneminde ortaya çıkan sosyolojik gelişmeler açısından Biden yönetiminin uğraşması gereken içerde çok fazla sorunu var.

 

Dış politika da hemen hemen herkesin malumu,Çin ve diğer ülkelerle ilişkileri onarmak,ekonomik işbirliklerini arttırmak gibi politikalar uygulayacaklar.

 

Trump öncesinde Suriye iç savaşının Türkiye  için  beka  sorunu  haline  gelmesi,  PKK  terör örgütüne verilen açık ya da gizli destekler kırmızı çizgimizi oluştururken bunlara , 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası yaşananlar eklendi.

 

Türkiye öyle kolay vazgeçilebilecek bir partner değil,az önce dediğim gibi devletlerin rasyonel stratejileri olur sevdikleri sevmedikleri ülkeler olmaz.Ben de Biden Türkiye dostu ya da düşmanı gibi bir söylemi doğru bulmuyorum.Evet belki Trump ile Sayın Erdoğan ın ikili ilişkileri nedeniyle iletişim daha da gerginleşmeden sorunlar konuşuluyordu.Ancak iç siyasette Trump ın içinde bulunduğu durum dolayısıyla mesela,F-35 konusunda sözlü destek olsa da uygulamada bir şey görmedik.

 

Yani diyeceğim o ki,Türkiye gibi genç nüfusu olan,Asya ve Avrupa’nın köprüsü konumundaki,silahlı kuvvetleri,savunma sanayi her geçen gün gelişen bir ülkeye 20 yıl öncesi parmak sallamalar (!) havuç - sopa taktikleri ya da terör örgütleri ile iç savaş çıkarmaya çalışmak,ekonomisine operasyon çekmek mantık dışı.

 

Covid-19 süreci tüm gelişmiş ülkelerin kırılgan sağlık ve kurumsal yapılarını ortaya koydu.Aşının bulunması ve perakende kullanıma sunulması 2021 bahar aylarını bulacak muhtemelen.Hal böyle olunca, Avrupa’nın en önemli ticari partneri olan Türkiye’nin stratejik önemi daha da artacak.Tedarik zincirinin ana halkası haline gelmeye başlayabilmemiz hiçte zor değil…Herkes üstüne düşeni yaparsa ve likayat,sadakat el ele ilerlersek bireysel değil toplum yararını gözetirsek hepimiz kazanacağız.”

 

Esen Ermiş Ertürk

 

www.esenermiserturk.com.tr

Kaynak: (EA) - Ekonomi Ajandası Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: “AKLIYLA, HAREKET, EDEN, KAZANIR”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı